جمعه سی و یکم فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
نهج البلاغه
 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

یشه اختلافات میان‌ همسران به نوع دیدگاه و مختصات فرهنگی هر کدام از آن‌ها برمی‌گردد و گاهی ‌به علت سهل‌انگاری در وظایف زناشویی این اختلافات تشدید می‌شود یا انتظارات بیش از حد طرف مقابل گاهی مشکل درست می‌کند، اما کلام الهی راه روشنی برای زندگی انسان‌ها ترسیم کرده...
دفعات مشاهده: 1337 • تاریخ درج : سه شنبه 7 اردیبهشت 1395     ساعت: 11:00 ق.ظ •
راه‌حل قرآن برای رفع اختلافات خانوادگی
 

ریشه اختلافات میان‌ همسران به نوع دیدگاه و مختصات فرهنگی هر کدام از آن‌ها برمی‌گردد و گاهی ‌به علت سهل‌انگاری در وظایف زناشویی این اختلافات تشدید می‌شود یا انتظارات بیش از حد طرف مقابل گاهی مشکل درست می‌کند، اما کلام الهی راه روشنی برای زندگی انسان‌ها ترسیم کرده است تا اختلافات میان خانواده از بین برود.

با توجه به اینکه وجود اختلاف سلیقه و علایق و اختلاف در زمینه‌های دیگر مانند اختلاف در میزان هوش و ابعاد معنوی و خلق و خوی در میان زن و شوهر و عدم درک متقابل آن‌ها از هم، باعث شده تا در زندگی زوج‌های جوان خلل ایجاد شود و اختلافات متعددی در زمینه‌های مختلف به وجود بیاید که شاید این اختلافات هر کدام منشأ خاصی داشته باشد.

افزایش تعداد زوج‌هایی که بر اثر به وجود آمدن این اختلافات زندگی‌شان دچار دگرگونی شده است باعث شده تا ما به بررسی این موضوع بپردازیم که ریشه این اختلافات چیست؟ از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ و در اسلام و قرآن چه راهکارهایی پیشنهاد شده تا این اختلافات از بین بروند.
ریشه‌های اختلافات میان همسران عبارتند از نداشتن نیت مناسب در اول ازدواج، مسائل اقتصادی، عدم اعتماد زوجین، چشم و هم‌چشمی، خست، عصبانیت، دورویی، دروغ، پنهان‌کاری، پرخاشگری و خشونت، لجاجت، خودبینی و تحقیر دیگری، بی‌انضباطی و ... که قرآن برای رفع اختلافات بین زن و مرد راه‌حل‌های عملی و واضحی ارائه کرده است.

صلح؛ یک راه‌حل
به این معنا که همسران به گونه‌ای رفتار کنند بین آن‌ها همواره آشتی برقرار شود؛ خداوند در قرآن سوره نساء آیه
۱۲۸ می‌فرمایند: «وَإِنِ امْرَأَةٌ خَافَتْ مِن بَعْلِهَا نُشُوزًا أَوْ إِعْرَاضًا فَلاَ جُنَاْحَ عَلَيْهِمَا أَن يُصْلِحَا بَيْنَهُمَا صُلْحًا وَالصُّلْحُ خَيْرٌ وَأُحْضِرَتِ الأَنفُسُ الشُّحَّ وَإِن تُحْسِنُواْ وَتَتَّقُواْ فَإِنَّ اللّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا» که تأکید آیه بر روی صلح است و سه مرتبه از آن بهره گرفته و در نهایت صلح را بهتر از خیر می‌داند.


راه‌حل قرآن برای دفع بی‌اعتمادی
خداوند در قرآن سوره توبه آیه
۱۱۹ می‌فرمایند: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، تقوای خدا پیشه کنید و با راستگویان و از صادقان باشید»؛ اعتماد در زندگی به معنی غفلت و بی‌خبری از یکدیگر نیست بلکه به معنای اطمینانی آگاهانه است که پایه و اساس آن عشق صادقانه و احترام عمیق و اعتمادسازی نیز وظیفه زوجین است؛ صداقت داشتن با یکدیگر باعث افزایش اعتماد بین دو طرف می‌‌شود اما دروغ زندگی خانوادگی را متلاشی می‌کند.

پیامد چشم و هم‌چشمی و روش درمان
روش درمان چشم و هم‌چشمی پرهیز از ارتباط با دنیاطلبان، توجه به زیردستان، توجه به حکمت نعمت‌های الهی است؛ شاید اصلی‌ترین علت پرخاشگری، ناکامی در تأمین نیازهاست؛ در رابطه با روش‌های درمان پرخاشگری باید گفت ترک کردن مکان، بیرون کردن احساس منفی، فکر کردن به پیامد رفتار و آرام کردن خود از جمله این روش‌هاست.
یکی از مفیدترین راه‌ها برای از بین بردن اختلافات صلح و سازگاری است؛ زن و شوهری که با هم صلح و سازگاری داشته باشند، در بیشتر مواقع و در بیشتر موضوعات با هم سازش دارند و دچار اختلاف نمی‌شوند.

این دو اگر بتوانند این موضوع را همیشه و در کنار هم انجام دهند، تمام عوامل را تا حدودی به صفر می‌رسانند؛ یعنی اگر زن و شوهری با هم صلح و سازش داشته باشند، اعتماد بین آن‌ها نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه افزایش نیز می‌یابد؛ حتی این صلح و سازش باعث می‌شود که مشکلات اقتصادی هم به دست فراموشی بسپارند.

جواب دو تن از کارشناسان مرکزملی مشاوره و پاسخگویی به سؤالات دینی در این زمینه:
یکی از مشاوران این مرکز در رابطه با این موضوع اظهار کرد: قبل از رجوع به قرآن کریم یا منابع دیگر بهتر است برای حل اختلافات بین زوجین، از طرف هر دو خانواده یک حکم انتخاب شود تا بتوانند این اختلافات را از بین ببرند.

نافرمانی و فراموشی جایگاه خود در زندگی
وی در ادامه درباره علل بوجود آمدن این اختلافات که در ابتدای این گزارش به آن ذکر شد، گفت: علت شکل‌گیری این اختلافات این است که زن و شوهر هر دو بعد از گذراندن مدتی زندگی مشترک جایگاه خود را فراموش می‌کنند و وظیفه‌های مربوط به خود را انجام نداده و زمینه‌ساز بوجود آمدن‌ اختلافات می‌شود.

این کارشناس به یک موضوع در قرآن کریم اشاره داشت، که قرآن بحث نشوز را مطرح می‌کند؛ منظور از نشوز سرکشی و طغیان و سرپیچی کردن هر یک از زن و مرد از تکالیف آن‌هاست که در صورت تحقق نشوز تکالیف هر یک از زن و شوهر در برابر آیات قرآن متفاوت است.

یکی از آیاتی که در آن بحث نشوز مطرح شده آیه
۳۴ سوره نساء است که می‌فرمایند: الرِّجَالُ قَوَّامُونَ‌عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا: مردان سرپرست زنانند برخى از ايشان را بر برخى برترى داده و نيز به دليل آنكه از اموالشان خرج مى‏‌كنند پس زنان درستكار فرمانبردارند و به پاس آنچه خدا براى آنان حفظ كرده اسرار شوهران خود را حفظ مى‏‌كنند و زنانى را كه از نافرمانى آنان بيم داريد نخست پندشان دهيد و بعد در خوابگاه‏‌ها از ايشان دورى كنيد و اگر تأثير نكرد آنان را ترك كنيد پس اگر شما را اطاعت كردند ديگر بر آن‌ها هيچ راهى براى سرزنش مجوييد كه خدا والاى بزرگ است».

وی در پایان به این بحث به این موضوع اشاره کرد که عامل اصلی بوجود آمدن اختلافات سرپیچی و نافرمانی از یکدیگر است.
حال این سؤال در ذهن هر خواننده و مخاطب متجلی می‌شود که علت سرپیچی زوجین چیست؟ آیا وجود اختلاف سلیقه می‌تواند باعث نافرمانی و سرپیچی شود؟ خانواده‌ها تا چه اندازه می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند؟ چه چیزی باعث می‌شود تا وظیفه خود را انجام ندهند؟ نداشتن درک متقابل یا وجود حس برتری در هر یک از آن‌ها؟ این‌ها همه سؤال‌هایی است که باید به دنبال جواب آن‌ها باشیم.
پاسخگوی دیگری از این مرکز مشاوره عنوان کرد: قرآن کریم زندگی زن و شوهر را بر اساس محبت و رحمت قرار داده است؛ اما در به وجود آمدن برخی اختلافات که ناشی از عوامل مختلف است، بهتر است سعی در پیشگیری آن عوامل داشته باشند و نگاه آن‌ها به زندگی نگاهی الهی باشد.

پایه و اساس ازدواج چیست؟
وی در ادامه به سوره روم آیه
۲۱ اشاره داشت، که می‌فرماید، «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛ و از نشانه‏‌هاى او اينكه از نوع خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد؛ آرى در اين نعمت براى مردمى كه مى‏‌انديشند قطعا نشانه‏‌هايى است». (روم , ۲۱)
با توجه به آیه شریفه در می‌یابیم که اصل ازدواج بر اساس محبت و رحمت است و همسران مایه آرامش یکدیگرند.
وی در ادامه عنوان کرد: افراد باید قبل از تشکیل زندگی مشترک هدف از ازدواج را به درستی مشخص کنند؛ اگر هدف و نیت آنان درست نباشد، به زودی از خط خدا خارج شده و وارد خط شیطان می‌شوند و زندگی‌شان دچار دگرگونی می‌شود.

خود محوری و خودشیفتگی عامل تفرقه
این کارشناس موضوع دیگری را زمینه‌ساز بوجود آمدن تفرقه دانست و گفت: اگر زن و شوهر خود محور باشند و زندگی را براساس خواسته‌ها و منفعت خود پیش ببرند تفرقه بین آن‌ها پیش می‌آید.
وی در پایان علاوه بر تأکید بر رجوع به قرآن چند منبع دیگر برای حل اختلافات پیشنهاد کرد که می‌توان به کتاب «آیین همسرداری» ابراهیم امینی و نامه
۳۱ نهج‌البلاغه اشاره کرد.

مؤدت و رحمت هدیه خداوند به انسان است؛ زن و شوهر مسلمانی که می‌دانند محبت کردن باعث تفاهم و خوشبختی زندگی‌شان می‌شود، پس به چه دلیل در برخی زندگی‌ها شاهد اختلافات متعدد هستیم، آیا این موضوع باز هم بر می‌گردد به نوع دیدگاه و وجود اختلاف سلیقه‌ها؟ تا چه زمانی این معضل ویران‌کننده می‌خواهد ادامه داشته باشد.

بیشتر بدانید :   •    
شما هم برای راه‌حل قرآن برای رفع اختلافات خانوادگی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای راه‌حل قرآن برای رفع اختلافات خانوادگی  

هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است