پنج شنبه دوم فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
نهج البلاغه
 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

اگر کسی با مفاتیح الجنان مانوس باشد نیاز به هیچ عرفانی ندارد و باید در هر خانه ای مفاتیح الجنان باشد، ماندگاری و ارزش این کتاب به واسطه زهد و تقوی مرحوم شیخ المحدثین عباس قمی است و الا خیلی ها کتاب دعا نوشتند ولی اثری که در مفاتیح الجنان است در آنها نیست...
دفعات مشاهده: 4653 • تاریخ درج : شنبه 3 تیر 1391     ساعت: 9:14 ق.ظ •
به گزارش شیعه آنلاین، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله شمس الدین واعظی در این دیدار در سخنانی اظهار داشتند: یکی از اشکالات ما به حوزه های علمیه این است که فقط به فقه و اصول اهتمام می ورزند و کسی که بخواهد عقاید را به نحوه مطلوب تدریس کند به ندرت پیدا می شود و این مساله نقصی برای حوزه است و طلبه جوان فقط مشغول بحث فقه و اصول است.
وی ادامه داد: ادبیات و نحوه نگارش کتاب های کلامی موجود قدیمی شده است و امروز به سبک کتاب عقایدی بروز نیاز شدید است که متاسفانه چنین کتابی موجود نیست که مکفی بوده و جوابگوی مخالفین باشد.
معظم له گفت: اگر کسی قدرت داشته باشد و به تدریس دروس عقایدی بپردازد طلاب فرهیخته ای وجود دارند که تشنه آموختن هستند و باید در این مسیر گام جدی برداشت. کسی می تواند سراغ عرفان رود که قدرت داشته باشد تفکیک نماید ولی خیلی ها می آیند و ادعا می کنند ولی نمی توانند، خیلی از مباحث عرفانی جعلی و خرافی است.
وی افزود: اگر کسی با مفاتیح الجنان مانوس باشد نیاز به هیچ عرفانی ندارد و باید در هر خانه ای مفاتیح الجنان باشد، ماندگاری و ارزش این کتاب به واسطه زهد و تقوی مرحوم شیخ المحدثین عباس قمی است و الا خیلی ها کتاب دعا نوشتند ولی اثری که در مفاتیح الجنان است در آنها نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در زمان ما طلاب زندگی سختی داشتند و هیچ شهریه ای دریافت نمی کردند گفت: حوزه قدیم حوزه ای علوی بود و تقوی و زهد طلاب به شکلی بود که همه شان به مدارج عالیه می رسیدند، امروز به لطف الهی وضعیت طلاب حوزه بهتر شده است و امکانات خوبی در اختیارشان قرار دارد و باید از این امکانات به بهترین شکل استفاده کنند.
آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی (دام ظله) نیز در این دیدار در سخنانی بر اهمیت  تدریس دروس عقاید در حوزه های علمیه تاکید کردند و نوشتن کتب عقایدی قوی و گنجاندن آن در بین دروس حوزوی را از الزامات حوزه های علمیه دانستند.
ایشان اظهار داشتند اگر بناست که دروس عقائدی در حوزه ها رسمی شود پیشنهاد می شود که ابتداً مراجع و فقهاء باید وارد این عرصه شوند و حتی اگر برای شروع یک روز را در هفته به این مباحث اختصاص دهند به سنت قدماء، خود آغاز بسیار مؤثری خواهد بود و باعث تشویق اساتید برجسته حوزه می گردد.
معظم له در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: ما در عصر غیبت امام عصر ارواحنا فداه نیازمند قالب جدیدی تحت عرفان و استاد عرفان نیستیم، چون مکتب انسان ساز اهل بیت علیهم السلام مملو از عرفان است، و حضرات معصومین علیهم السلام بهترین اساتید عرفان هستند.ایشان اظهار داشتند بزرگان شیعه بر این باورند که: قرآن، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان و یک رساله عملیه برای سعادت انسان کافی است. البته پرواضح است که در کنار آنها استفاده از علوم روز دنیا، آشنایی با تکنولوژی های جدید، مباحث ادیان و مذاهب و بررسی مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز مورد نیاز است.
 
بیشتر بدانید :   • آِت الله بحرالعلوم     • اهل بیت علیهم السلام     • آیت الله واعظی     • نجف    
شما هم برای دیدار آیت الله بحرالعلوم با حضرت آیت الله واعظی در نجف نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای دیدار آیت الله بحرالعلوم با حضرت آیت الله واعظی در نجف  

هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است