کد خبر : 532

تاریخ درج خبر : شنبه 7 اسفند 1389 - 12:21 ب.ظ
تهذيب نفس و آراستگی به تمام فضایل اخلاقی از اوصاف یاران قائم(عج) است
ویژگی ها و اوصاف یاران حضرت مهدی (عج) از جمله مباحثی است که پیوسته پیرامون آن سخنان مختلفی از سوی کارشناسان مذهبی مطرح شده است ، خبرنگار بخش اندیشه آینده روشن در مطلب پیش رو به بررسی این موضوع پرداخته و نقطه نظرات حجت الاسلام والمسلمین ایوب رنجبری امام جمعه ماکو را در این خصوص در پی آورده است.
وی نخست با نگاهی کلی به ویژگی های جوانی و لحاظ آن در ياران حضرت مهدى (عج) می گوید: با نگاهى گذرا به تاريخ جوامع بشرى، نقش دوران‏ساز و كليدى جوانان در غالب حركت‏هاى فرهنگى و اجتماعى و نيز نهضت‏هاى حياتبخش پيامبران الهى كاملا آشكار و روشن است ، تجربه تاريخ بيانگر اين مهم است كه در هر حركتى از استعدادهاى فكرى و نهفته قشر جوان به صورت اصولى و صحيح بهره‏بردارى شده است، دستاوردهاى بسيار مهم و ارزشمندى به دست آمده است و در مقابل، زمانى كه هدايت و رهبرى گروه‏هاى جوان به دست افراد هوسران و قدرت‏طلب افتاده است، جنايات و تراژدى‏هاى بسيار دهشتناكى به وقوع پيوسته است ، در حالى كه، در تفكر دينى بها دادن و شخصيت دادن و اهتمام به جوانان بسيار توصيه شده است.
امام جمعه ماکو می افزاید: براى روشن شدن اين حقيقت، سزاوار است، سيره و عملكرد انبياء الهى در اين زمينه، با بهره‏بردارى منفى رهبران مستبد از نيروهاى جوان در جنگ‏هاى جهانى اول و دوم مقايسه شود تا آن‏گاه پيامدهاى استفاده از ظرفيت‏هاى قشر جوان و نيز عدم استفاده و غفلت از آن آشكار گردد.
این کارشناس مذهبی تصریح می کند که از اين‏نظر، وقتى مجموعه روايات مربوط به قيام حضرت مهدى (عج) را مطالعه مى‏كنيم، با اين حقيقت آشنا مى‏شويم كه زمينه‏سازان اصلى ظهور و اصحاب و ياران خاص آن حضرت در جريان تلاش براى تشكيل حكومت عدل جهانى، جوانان خواهند بود.
وی با آوردن مثالی می گوید: يكى از شخصيت‏هاى وارسته و شجاعى كه در آخرالزمان با هدف اصلاح وضع نابسامان جوامع اسلامى قيام خواهد كرد، فردى به نام سيد حسنى‏ است ، به روايت امام صادق‏عليه السلام ، حسنى يك جوان خوش‏چهره و نورانى است كه على‏رغم به دست آوردن قدرت و امكانات بسيار زياد، آن‏گاه كه از ظهور حضرت مهدى‏عليه السلام آگاه مى‏شود، خود را به همراه سپاهيانش به امام‏عليه السلام مى‏رساند و با آن حضرت بيعت مى‏كند و به يك روايت، امام زمان (عج) به وسيله ايشان براى مردم مكه چند روز پيش از قيام پيامى مى‏فرستند.
امام جمعه ماکو می افزاید: وقتى حضرت على‏عليه السلام به مناسبتى از ياران و اصحاب امام عصر (عج) سخن مى‏گويند، در توصيف ويژگى‏هاى آنان
” با نگاهى گذرا به تاريخ جوامع بشرى، نقش دوران‏ساز و كليدى جوانان در غالب حركت‏هاى فرهنگى و اجتماعى و نيز نهضت‏هاى حياتبخش پيامبران الهى كاملا آشكار و روشن است که در نهضت مهدوی نیز استثنا نخواهد بود. “
اين چنين مى‏فرمايند ، ياران قائم (عج) همه از ميان جوانان خواهند بود ، سالخورده در بين آنها بسيار كم است و نسبت‏سالخوردگان بر جوانان در بين اصحاب آن‏حضرت همانند سرمه‏اى براى چشم و نمك براى غذاست و كمترين بخش غدا را نمك تشكيل مى‏دهد.
به اعتقاد وی اين امر، ناشى از اين است كه جوان به دليل داشتن فطرت پاك و صفاى باطن در درجه اول، از استعداد و ظرفيت‏بالاى درك و توان شناخت‏حقيقت‏برخوردار است ، علاوه بر آن، به واسطه شجاعت و شهامت زيادى كه دارد زودتر پذيراى حقايق مى‏شود و در مقابل آنها لجاجت و سرسختى بى‏مورد به خرج نمى‏دهد.
این کارشناس مسائل مذهبی ويژگى‏ها و اوصاف ياران حضرت حجت (عج) را در قالب این مولفه ها معرفی می کند: برخوردارى از علم و معرفت كامل و ايمان استوار، شهامت و شجاعت‏بى‏نظير، گذشت و فداكارى، شهادت‏طلبى، فروتنى و تواضع در اوج برخوردارى از قدرت و امكانات، حق‏مدارى، عشق به امام‏عليه السلام، تبعيت و پيروى كامل از رهنمودهاى حضرت حجت عج) و خيرخواهى به همنوعان و صفا و صميميت.
به گفته وی در معارف دينى، وظايفى براى منتظران واقعى حضرت قائم(عج) بيان شده كه از طريق عمل به مجموعه‏اى از تكاليف افراد بتوانند از چنان شايستگى برخوردار شوند كه در زمره ياران واقعى آن‏حضرت درآمده و در حد توان و ظرفيت و به ميزان همت و تلاش افراد به فراهم شدن بستر مناسب براى ظهور منجى عالم بشريت كمك نمايند.
وی شناخت امام زمان (عج) را نخستین وظیفه فرد منتظر می داند و می گوید: يكى از مهم‏ترين و اساسى‏ترين اصولى كه از اركان اصلى مكتب تشيع محسوب مى‏شود ، مساله امامت و آشنايى با امام هر عصر است ، به اعتقاد شيعه، در هيچ برهه از زمان، زمين خالى از حجت و انسان بدون امام معصوم نخواهد بود، چرا كه هدايت و رهبرى صحيح و همه جانبه انسان بر اساس تعاليم الهى تنها از طريق پيروى از رهنمودها و روشنگرى‏هاى امامى ممكن است كه علاوه بر، آشنايى با سنت‏هاى حاكم بر نظام هستى، از تمامى مصالح بشر و حقايق تعليمات پيامبران الهى آگاه باشد.
حجت الاسلام والمسلمین ایوب رنجبری می تفزاید: با توجه به اين حقيقت، يكى از وظايف مهم آحاد جامعه، به‏ويژه قشر جوان آن است كه در هر عصرى، نسبت‏به امام و حجت الهى موجود در آن زمان به گونه‏اى شناخت پيدا كنند كه بر تعاليم مسؤوليت‏هاى خود آگاهى پيدا كرده و بر اساس آن عمل نمايند.
بنا بر اظهارات وی اهميت‏شناخت امام زمان (عج) در هر عصرى به گونه‏اى است كه در برخى روايات، عدم كسب معرفت لازم از امام هم‏رديف، بلكه مساوى با كفر و بى‏ايمانى شمرده شده است.
وی در اثبات این موضوع به حدیثی از پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله اشاره مر کند که آن بزرگوار فرموده اند، هركسى كه بميرد و امام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهليت از دنيا رفته است.
امام جمعه ماکو اضافه کرد: در يكى از ادعيه كه بر آن نيز بسيار سفارش شده است، به همين مساله اشاره شده است، اللهم عرفنى حجتك فانك ان لم تعرفنى حجتك ضللت عن دينى، پروردگارا حجت‏خودت
” ياران قائم (عج) همه از ميان جوانان خواهند بود ، سالخورده در بين آنها بسيار كم است و نسبت‏سالخوردگان بر جوانان در بين اصحاب آن‏حضرت همانند سرمه‏اى براى چشم و نمك براى غذاست “
را به من بشناسان چرا كه اگر حجتت را به من نشناسانى من از دين و آئينم گمراه مى‏شوم .
بنا بر استدلال های امام جمعه ماکو ، مضمون اين‏گونه روايات زمانى بهتر روشن خواهد شد كه به پيامدهاى مثبت و منفى يك جامعه، در اثر برخوردارى و عدم برخوردارى جامعه از امام و رهبرى شايسته توجه و دقت‏بيشترى شود چراکه در طول تاريخ، چه بسيار بوده‏اند حركت‏ها و يا نهضت‏هاى عظيم مردمى كه به دليل فقدان رهبر شايسته با شكست مواجه شده‏اند و يا پس از پيروزى به جهت افتادن زمام امور در دست زمامداران بى‏كفايت‏به انحراف و اضمحلال كشيده شده‏اند .
این روحانی آذری در عین حال ، كم و كيف شناخت امام‏ زمان(عج) را با توجه به نياز و توانايى و ظرفيت افراد متفاوت می داند و می گوید: مهم اين است كه اين شناخت‏به گونه‏اى باشد كه در صورت مواجه افراد با تهديدها و شبهه‏افكنى‏هاى دشمنان و بدخواهان، در تشخيص راه صحيح و شيوه درست از دچارشدن به گمراهى و انحراف آنها را نجات دهد و گرنه شناخت كامل و همه جانبه حجت‏هاى الهى براى افراد عادى با توجه به محدوديت استعدادها و توانايى‏هاى فكرى غيرممكن است.
امام جمعه ماکو ، پيروى از نائبان امام زمان عليه السلام در دوران غیبت را از دیگر اوصاف منتظران برشمرده و تاکید دارد که: در دوره غيبت كبرى ، فقهاى جامع‏الشرايط به نصب امام زمان‏عليه السلام مسؤوليت نمايندگى عام امام‏ را در استمرار حركت‏حيات‏بخش امامت و پاسدارى از احكام و مقررات اسلامى برعهده دارند و بر همین اساس، يكى از وظايف افراد در عصر غيبت، پيروى از رهنمودهاى فقهاى عادل است ، چرا كه فقها به دليل آشنايى با شيوه‏هاى صحيح استنباط احكام از منابع اصيل دينى، قادرند تا به پرسش‏هاى مختلف مردم در زمينه مسائل دينى پاسخ دهند.
وی می افزاید : امام صادق(‏ع) فرموده اند، فقها از سوى ما منصوب شده‏اند تا به سؤالات شما پاسخ دهند و شما نيز مؤظف هستيد در شرايطى كه به ما دسترسى نداريد به آنها مراجعه كنيد و بر اساس نظر آنان در چهارچوب احكام الهى عمل كنيد و هرگز حكم آنها را كه براساس موازين شرعى ارائه مى‏شود، رد ننماييد. چون رد نظر آنان، به منزله رد حكم و نظر ماست و رد نظر ما، به منزله رد نظر و حكم خداوند است.
وی در تشریح مبسوط تر این موضوع ادامه می دهد: در همين باره زمانى كه از حضرت مهدى (عج) سؤال كردند كه در دوران غيبت كبرى كه به شما دسترسى نداريم جواب احكام و مسائلى را كه با آنها مواجه مى‏شويم چگونه به دست آوريم؟ آن‏حضرت در پاسخ فرمودند، در پيشامدها و حوادثى كه رخ مى‏دهد به آشنايان با احاديث ما (يعنى مجتهدان جامع‏الشرايط كه متخصصان متون دينى و احاديث اهل‏بيت‏عليهم السلام هستند) مراجعه كنيد و آنها حجت من براى شما و من حجت‏خدا بر آنان هستم.
حجت الاسلام و المسلمین رنجبری با تکیه بر این استنادات تصریح کرد: برخلاف نظر نادرست‏برخى افراد ناآشنا به معارف اسلامى، مسلمانان در دوران غيبت كبرى بدون راهنما
” به اعتقاد شيعه، در هيچ برهه از زمان، زمين خالى از حجت و انسان بدون امام معصوم نخواهد بود. “
نمانده‏اند كه مجبور باشند با شيوه‏هاى ناصواب متكى به انديشه‏هاى ناقص بشرى و نظريه‏هاى غيرعلمى به حل مشكلات اقدام كنند و در نتيجه، گرفتار معضلات فرهنگى و اقتصادى و اجتماعى فراوان گردند، بلكه در دورانى كه بنابر مصالحى امام معصوم‏ عليه السلام در دسترس همگان نيست مردم موظف‏اند كه به فقهاى عالم و عادل مراجعه كنند و آنان نيز موظفند بدون كوتاهى و سهل‏انگارى بر اساس موازين شرعى از طريق مراجعه به آيات قرآن و روايات اهل‏بيت‏(ع) به همه سؤالات و نيازهاى فكرى و اعتقادى و فقهى و فرهنگى و سياسى و غیره آنها پاسخ‏هاى مناسبى ارائه دهند.
بر پایه سخنان حجت الاسلام رنجبری خودسازى و تهذيب نفس نیز از دیگر ویژگی ها و اصواف منتظران است اگرچه اصلاح نفس و ترك گناهان و آراستن به فضايل اخلاقى در همه احوال ضرورت دارد، ولى خودسازى و اصلاح نفس در دوره غيبت، كه زمينه لغزش و انحراف و آلوده گشتن به رذايل اخلاقى بيشتر است، از اهميت زيادى برخوردار است.
وی در این خصوص می گوید: امام صادق‏عليه السلام در اين زمينه مى‏فرمايند، صاحب‏الامرعليه السلام غيبتى خواهد داشت اگر كسى در آن دوره بخواهد ديندار بماند، سخت در مشقت‏ خواهد بود، بنده خالص خدا در آن شرايط بايد تقواى الهى پيشه كند و دو دستى به دين خود بچسبد .»
بنا بر اعتقاد وی چون فراهم شدن زمينه ظهور امام زمان‏(عج) از يك نظر وابسته به وجود افراد خودساخته و آراسته به فضايل اخلاقى است و جز از طريق تهذيب نفس و پيدا كردن پرورش اسلامى نمى‏توان در سلك ياران و زمينه‏سازان حضور آن حضرت قرار گرفت، بنابراين، يكى از وظايف افراد تلاش در راه خودسازى و تهذيب نفس است.
حجت الاسلام و المسلمین رنجبری مجددا" با ذکر حدیثی از امام صادق‏(ع) می گوید: آن حضرت مى‏فرمايند، من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظر و ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق، هر كس دوست دارد از ياران حضرت قائم‏ عليه السلام باشد بايد در انتظار ظهور آن حضرت باشد و در اين حال ، به پرهيزكارى و اخلاق نيكو رفتار نمايد و حتى در توقيعى كه امام زمان‏عليه السلام آن را به مرحوم شيخ مفيد نوشته‏اند چنين آمده است كه اعمال ناشايست و گناهانى كه از شيعيان سر مى‏زند، يكى از عوامل طولانى شدن دوره غيبت و محروميت آنها از ديدار امام‏عليه السلام است.
این کارشناس آذری جامعه‏سازى مهدوی و دعا برای تعجیل فرج را از دیگر اوصاف منتظران برشمرده و می گوید: از آنجا كه يكى از شرايط مهم رشد ارزش‏ها و فراهم شدن زمينه حاكميت احكام الهى، اصلاح وضع عمومى جامعه است لذا در تعليمات روشنگرانه اسلام اهتمام به وضع جامعه و مبارزه با نارسايى‏هاى اجتماعى و فساد و كجروى‏ها از طريق امورى چون امر به معروف و نهى از منكر مورد تاكيد قرار گرفته
” اصلاح نفس و ترك گناهان و آراستن به فضايل اخلاقى از اوصاف اساسی یاران حضرت مهدی(عج) است “
است ، به گونه‏اى كه حتى انسان‏هاى بى‏توجه به امور اجتماعى و مشكلات ساير مردم، خارج از زمره مسلمانان محسوب مى‏شود: من اصبح ولايتهم بامورالمسلمين فليس بمسلم‏ .
به اعتقاد وی علاوه بر اين‏كه بر اساس روايات اهل‏بيت‏عليهم السلام تا آمادگى‏هاى لازم فكرى و فرهنگى و غیره در احاد جامعه براى پذيرش و يارى امام زمان‏عليه السلام پيدا نشود، ظهور حضرت محقق نخواهد شد ، از سوى ديگر، تحصيل آمادگى‏هاى لازم نياز به بستر سالمى دارد كه افراد در سايه آن بتوانند به كسب مهارت‏ها و كمالات لازم بپردازند.
به گفته وی اين بسترسازى مشروط به احساس مسؤوليت همگانى و مشاركت همه جانبه تك تك افراد در پاكسازى فضاى عمومى جامعه است كه براى انجام كامل و به موقع اين امر نيز مكانيزم‏هاى زيادى پيش‏بينى شده است كه مهمترين آنها، اقامه فريضه امر به معروف و نهى از منكر است ، يعنى همه افراد جامعه اسلامى موظفند از طريق تحصيل آشنايى كامل با شرايط و احكام آن، به اصلاح نارسايى‏هاى اجتماعى و حفظ سلامت فضاى جامعه بپردازند تا از اين طريق، اولا، شرايط لازم براى ظهور آن حضرت فراهم گردد و ثانيا، امكان زندگى براساس احكام نورانى اسلام در دوره غيبت، ولو به ضرورت ناقص، بوجود آيد.
امام جمعه ماکو می گوید: با توجه به نقش و جايگاه مهمى كه دعا در تفكر اسلامى دارد ، اگر دعا با شرايط لازم انجام گيرد همچون ساير علل و عوامل موثر در نظام هستى ، مى‏تواند در امور تكوينى تغيير ايجاد نمايد، در بخشى از روايات پيامبر اكرم‏ صلی الله عليه وآله و ائمه اطهارعليهم السلام توصيه شده است كه براى فرج امام زمان‏عليه السلام زياد دعا كنيد و از خود حضرت بقية‏الله (عج) نقل شده است كه آن حضرت فرمودند، اكثروا الدعا بتعجيل الفرج فان ذلك فرجكم، براى تعجيل در فرج و ظهور، زياد دعا كنيد چرا كه اين‏كار موجب فرج و خوشحالى شماست.
وی بنابراين حدیث تصریح کرد: از ديگر تكاليف عاشقان امام زمان (عج) درخواست تعجيل فرج آن حضرت است، البته توجه به اين نكته نيز ضرورى است كه اولا، دعا زمانى به مرحله اجابت مى‏رسد كه دعا كننده شرايطى را در خود ايجاد نموده باشد كه دعاى او شرايط استجابت را داشته باشد، ثانيا، بايد توجه داشت كه دعا هرگز جاى عمل به وظايف ديگر را نمى‏گيرد بلكه دعا در صورتى مفيد است كه همراه با عمل به ساير تكاليف دينى باشد.
امام جمعه ماکو علاوه بر موارد فوق، پايدارى در راه ولايت اهل‏بيت‏عليهم السلام ، استقامت در برابر مشكلات و نارسايى‏ها، كمك و مساعدت به همنوعان ، تحصيل علم و به دست آوردن تخصص‏هاى لازم ، احياء شعائر اسلامى و پاسدارى از ارزش‏هاى اصيل را نیز از جمله اوصاف منتظران و یاران مهدی موعود(عج) برمی شمارد كه بنا بر اظهارات وی اهتمام به آنها سعادت و سلامت جامعه، به ويژه نسل جوان را تضمين مى‏كند.