یک شنبه ششم اسفندماه سال 1396 خورشیدی
در مورد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه و موقعیت او، شیعیان آن حضرت هر یك وظایف سنگینی بر عهده دارند، اینك به برخی از آنها .....
دفعات مشاهده: 358 • تاریخ درج : دوشنبه 9 مرداد 1396  •
مؤمنین چه تكالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان‏ عجل الله تعالی فرجه دارند؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
مؤمنین چه تكالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان‏ عجل الله تعالی فرجه دارند؟
در مورد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه و موقعیت او، شیعیان آن حضرت هر یك وظایف سنگینی بر عهده دارند، اینك به برخی از آنها اشاره می‌كنیم:
۱- ایمان به حتمی بودن خروج مهدی عجل الله تعالی فرجه
در روایات اهل سنّت می‏خوانیم كه پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هر كس منكر خروج مهدی شود به آنچه بر محمّد صلی الله علیه و آله نازل شده كفر ورزیده است.
۲- صبوری و تمسّك به دین حق در فتنه‌ها
امام صادق علیه السلام فرمود: خوشا به حال كسی كه در غیبت قائم ما متمسك به امر ما شده و قلب او بعد از هدایت منحرف نشود.
۳- تمسّك به ولایت امام غایب
امام باقرعلیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل كرده كه فرمود: خوشا به حال كسی كه قائم اهل بیت مرا درك كند و در غیبت او قبل از قیامش به او اقتدا كند.
۴- طلب معرفت امام زمان عجل الله تعالی فرجه از خداوند متعال
كلینی به سند خود از ابوبصیر نقل كرده كه امام باقرعلیه السلام به من فرمود: آیا امامت را شناخته‏ای؟ عرض كردم: آری به خدا سوگند قبل از آنكه از كوفه خارج شوم. فرمود: بس است تو را در این هنگام.
۵- تجدید بیعت و ثبات بر اطاعت
در دعای عهد از امام صادق علیه السلام می‏خوانیم: بار خدایا! همانا من برای او «حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه » در این روزم عهد و پیمان و بیعتی را در گردنم تجدید می‏كنم، بیعتی كه از آن باز نگشته و هرگز آن را زایل نمی‏سازم. بار خدایا! مرا از یاران و كمك‏كاران و مدافعین از آن حضرت قرار بده.
در این دعا سخن از تجدید عهد با امام خود در هر روز است.
۶- مقابله با شبهات و اشكالات
امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمود: خود را از شك و تردید دور كنید و از شك‏ها بپرهیزید، شما بر حذر داده شدید پس حذر كنید، و من توفیق و ارشاد شما را از خداوند خواستارم.
۷- كمك و یاری برادران مؤمن
امام صادق علیه السلام در حدیثی جمله «وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ» در «سوره العصر» را بر مواسات و هم‏یاری برادران دینی منطبق ساخته‏اند.
در تفسیر امام عسكری علیه السلام آمده است: «هركس متكفل یتیمی برای ما شود كه محنت استتار ما او را وامانده كرده و از علوم ما كه به دستش رسیده او را سرشار كند تا اینكه ارشاد شده و هدایت یابد، خداوند متعال در حقّ او می‏فرماید: ای بنده كریم كه یاری كننده‏ای! من از او در این كرم اولی‏ترم، ای ملائكه من برای او در بهشت به هر حرفی كه تعلیم داده یك میلیون قصر دهید.
۸- فریب نخوردن از مدعیان دروغین مهدویت
امام صادق علیه السلام فرمود: به طور حتم دوازده پرچم و دعوت مشتبه بر پا خواهد شد كه از همدیگر تشخیص داده نمی‏شود.
۹- زیاد دعا كردن برای تعجیل فرج
حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه در توقیعی كه در جواب سؤال‏های اسحاق بن یعقوب فرستادند فرموده‏اند: …زیاد برای تعجیل فرج دعا كنید؛ زیرا فرج شما در آن است.
۱۰- اجتناب از جزع
كلینی به سندش از امام صادق علیه السلام نقل كرده كه فرمود: همانا مردم به جهت عجله كردن در این امر هلاك شدند، خداوند به خاطر عجله بندگان عجله نخواهد كرد، زیرا برای این امر نهایتی است.
۱۱- وقت معین نكردن برای ظهور
امام صادق علیه السلام فرمود: …همانا ما اهل بیت وقت معین نمی‏كنیم.
۱۲- دوست داشتن حضرت علیه السلام
در روایات فراوانی به دوستی اهل بیت عصمت و طهارت و از آن جمله حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه سفارش شده است، و این به نوبه خود می‏تواند در جلب توجه مردم به حضرت علیه السلام و پیروی از دستورات او و دیگر امامان تأثیر به‌سزایی داشته باشد.
بیشتر بدانید :   • حضرت مهدی     • عصر غیبت     • امام زمان     • وظایف    
شما هم برای مؤمنین چه تكالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان‏ عجل الله تعالی فرجه دارند؟ نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای مؤمنین چه تكالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان‏ عجل الله تعالی فرجه دارند؟  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است