یک شنبه دوم اردیبهشت ماه  سال 1397 خورشیدی
امام حسن عسکری علیه السّلام در ربیع‌الاول سال ۲۳۲ هجری قمری در مدینه به دنیا آمد. آن حضرت با چند تن از خلفای عباسی معاصر بود از جمله ..........
دفعات مشاهده: 1039 • تاریخ درج : شنبه 25 دی 1395  •
آیا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهر و برادر دارد؟
 
(بسم الله الرحمن الرحیم)
امام حسن عسکری علیه السّلام در ربیع‌الاول سال ۲۳۲ هجری قمری در مدینه به دنیا آمد. آن حضرت با چند تن از خلفای عباسی معاصر بود از جمله مهتدی و معتمد عباسی. هر چند برخی نویسندگان نام چند فرزند برای امام حسن عسکری علیه السّلام ذکر کرده‌اند اما قول مشهور این است که: از ایشان تنها یک فرزند، هم‌نام و هم‌کنیه با رسول خدا(صلی الله علیه و آله ) متولد شده است. علاوه بر اینکه تقسیم میراث آن حضرت میان مادر و برادر ایشان نیز می‌تواند مؤید قول مشهور باشد که به آن اشاره خواهیم کرد.
گفته شد برخی از نویسندگان چند فرزند برای امام حسن عسکری علیه السّلام ذکر کرده‌اند از جمله این فرزندان محمد، موسی، فاطمه، عایشه، حسین و ... اما به نظر می‌رسد این اقوال صحیح نباشد، چرا که:
اولاً علمای شیعه تنها فرزند امام حسن عسکری علیه السّلام را حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌دانند و نام دیگری را ذکر نکرده‌اند. در این رابطه شیخ مفید که کتابش از اعتبار خاصی برخوردار است، می‌نویسد: امام بعد از امام حسن عسکری علیه السّلام فرزندش بود که هم‌نام و هم‌کنیه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود و امام حسن علیه السّلام به جز او فرزندی نداشت نه ظاهراً و نه باطناً مادر این فرزند کنیزی به نام نرجس بوده است.
کلینی در کافی می‌نویسد: فرزندی برای امام حسن عسکری علیه السّلام به دنیا آمد و او را محمد نام نهادند. طبرسی در اعلام الوری همین قول را ذکر کرده است و می‌نویسد فردی از امام حسن عسکری علیه السّلام سؤال کرد: آقای من آیا برای شما فرزندی هست؟ حضرت فرمود بله. سؤال کرد، اگر امری اتفاق بیفتد در کجا از او می‌توانم سؤال کنم؟ حضرت فرمود: در مدینه. علامه مجلسی در بحارالانوار می‌نویسد: اینکه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف برادری به نام موسی داشته باشد. این خبر غریب است.
ثانیاً یک دلیل تاریخی هم وجود دارد که قول مشهور را تأیید می‌کند. کلینی می‌نویسد: معتمد عباسی چون شنیده بود که از حضرت عسکری علیه السّلام فرزندی باقی مانده درصدد یافتن او برآمد و دستور داد عده‌ای از قابله‌ها، زنان و کنیزان آن حضرت را معاینه کنند و اگر آثار حمل در آنها مشاهده شد گزارش کنند. نقل شده است که یکی از قابله‌ها به کنیزی شک کرد، از طرف خلیفه دستور داده شد که آن کنیز را در محلی تحت نظر قرار دهند.
سرانجام چون اثری از حمل ظاهر نشد آن کنیز آزاد شد. معتمد برای آنکه وانمود کند که از امام حسن عسکری علیه السّلام فرزندی باقی نمانده و شیعیان از وجود امام بعدی نومید شوند دستور داد، میراث آن حضرت میان مادر و برادر امام حسن عسکری علیه السّلام تقسیم شود: این تقسیم ارث دلالت بر این دارد که امام حسن عسکری علیه السّلام فرزند دیگری نداشته‌اند و با توجه به اینکه خلیفه نتوانسته بود امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را پیدا کند، بنابراین دستور می‌دهد که ارث امام تقسیم شود. علی بن عیسی اربلی می‌نویسد: شیعیان عقیده داشتند که از امام فرزندی باقی مانده است که امامت را بر عهده دارد زیرا تعدادی از آنان فرزند خردسال امام را قبلاً دیده بودند.
نتیجه: عقیده علمای شیعه بر این است که تنها فرزند امام حسن عسکری علیه السّلام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است که در سال ۲۵۵ هجری متولد شده است و هم اکنون غایب هستند و به امر الهی ظهور می‌کنند و جهان را پر از عدل و داد خواهند کرد. اقوال دیگری که در این رابطه هست مبنی بر داشتن فرزندانی دیگر، مورد قبول علمای شیعه نیست.
*پی‌نوشت‌ها:
[1] . شیخ مفید، الارشاد، قم، مؤسسه آل البیت علیه السّلام ، 1413ق، ج 2، ص 313.
[2] . طبرسی، اعلام‌الوری، قم، مؤسسه آل البیت علیه السّلام ، 1417ق، ج 2، ص 131.
[3] . حسینی، سیدمحمدرضا، تاریخ اهل البیت علیه السّلام ، قم، مؤسسه آل البیت علیه السّلام ، 1410ق، ص112 به نقل از هدایة المخطوطه.
[4] . کلینی، کافی، تهران، مکتبه‌الصدوق، 1381، ج 1، ص 264.
[5] . علی بن عیسی اربلی، کشف الغمه، مکتبه بنی هاشمی، 1381ق، ج 3، ص 199.
شما هم برای آیا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهر و برادر دارد؟ نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای آیا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهر و برادر دارد؟  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است