پنج شنبه سوم خردادماه سال 1397 خورشیدی
همان طور که می توان به تنهایی دعا کرد ، می توان به طور گروهی به دعا پرداخت. بدین شکل که مجالسی تشکیل شود و در آن ها از امام عصر (عج) یاد شود.
دفعات مشاهده: 4026 • تاریخ درج : دوشنبه 5 اردیبهشت 1390  •


تشکیل مجالس دعا برای تعجیل ظهور امام زمان (عج)
همان طور که می توان به تنهایی دعا کرد ، می توان به طور گروهی به دعا پرداخت. بدین شکل که مجالسی تشکیل شود و در آن ها از امام عصر (عج) یاد شود.
چرا که با اینکار ، افزون بر اینکه برای امام (عج) دعا شده است ، کارهای نیک دیگری مانند زنده کردن امر (امامت) امامان (ع) ، بیان و بازگو کردن حدیث هایی که از اهل بیت (ع) رسیده است و ... صورت می گیرد.

نویسنده کتاب مکیال المکارم می گوید :
یکی از تکلیف ها و وظایف مردم در زمان غیبت حضرت مهدی اروحناه فداه آن است که مجالسی بر پا کنند که در آن از امام زمان (عج) یاد شود ، و خوبی ها و فضیلت ها و مقامات شکوهمندش گفتگو گردد و به اطلاع همگان برسد و برای آن وجود شریف در آن مجالس دعا شود ، و از بذل و بخشش جان و مال در این راه خودداری نگردد ؛ چرا که این کارها ، رواج دادن و گسترش آیین خدا ، بزرگ داشت و بالا بردن کلام خدا و کمک کردن به یکدیگر برای انجام نیکی و تقوا و گرامیداشت مراسم و شعائر الهی و یاری نسبت به ولی ّ پروردگار است.

افزون بر مطالبی که بیان شد و نیز ارزش های دیگری که در مورد برپایی این مجالس می توان شمرد ، فرمایش امام صادق (علیه السلام) - که در کتاب وسائل الشیعه و غیر آن نقل شده است - نیز بر این مطلب دلالت دارد :
به دیدار یکدیگر بروید ؛ زیرا این دید و بازدید ها موجب زنده شدن دل های شما و بازگو کردن و یادآوری حدیث های ماست. حدیث ها و سخنان ما ، باعث همبستگی و مهربانی بیش تر بین برخی از شما با برخی دیگر خواهد شد. اگر سخنان ما را پذیرفتید و به کار گرفتید ، هدایت می شوید و نجات می یابید و اگر سخنان ما را رها کردید ، گمراه می گردید و هلاک می شوید ، بنابراین ، شما احادیث و سخنان ما را بپذیرید و به کار ببندید ، من نیز ضامن و عهده دار نجات شما می باشم. (وسائل الشیعه 567/11)

دلالت روایت بر مطلب ما بدین گونه است که : دلیل دستور دادن آن حضرت به دید و بازدید شیعیان این است که انگیزه و وسیله ایی برای زنده شدن امر (امامت) ایشان و بازگویی احادیث شان است ؛ پس ، نتیجه می گیریم که بدون شک ، تشکیل اینگونه مجالس که در آن یاد فضایل او و اموری که مربوط به آن حضرت است ، دارای برتری و استحباب است و ائمه (علیه السلام) به اینکار علاقه مند هستند.

حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) نیز در حدیث "اربع مائه" مطالبی فرموده اند که مربوط به موضوع بحث ماست :
" همانا ، خدای تبارک و تعالی ، با آگاهی و روشن بینی که نسبت به زمین (و موجوداتش) داشت ، ما را برگزیید و شیعیان و پیروانی نیز برای ما انتخاب کرد ، تا ما را یاری کنند و به جهت شادی ما شادمان و برای ناراحتی و اندوه ما اندوهگین باشند ، و ثروت و جان خویش در راه ما بذل و بخشش نمایند. اینان از ما هستند و به سوی مایند ... " (خصال ، 635/2)
هشدار و آگاهی : می توان گفت : در برخی از زمان ها ، واجب است چنین مجالسی تشکیل شود ، همانند وقتی که مردم در حال کشیده شدن به انحراف و گمراهی باشند ، و بتوان با تشکیل این گونه مجالس آنان را از هلاکت و تباهی و انحراف بازداشت و به شاهراه هدایت ارشاد و راهنمایی نمود. و وجوب این امر با توجه به دلیل های امر به معروف و نهی از منکر ، و نیز راهنمایی گم شدگان و نیز بازداشتن اهل بدعت و گمراهی به دست می آید. البته ، در همه حالات تنها خدای متعال است که انسان را حغظ می کند و از گناه باز می دارد. (مکیال المکارم 169/2)

صحیفه مهدیه

شما هم برای تشکیل مجالس دعا برای تعجیل ظهور امام زمان (عج) نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای تشکیل مجالس دعا برای تعجیل ظهور امام زمان (عج)  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است