سه شنبه بیست و ششم تیرماه سال 1397 خورشیدی
انتظار فرج
هر فردی از افراد جامعه می تواند هر نوع کسب و کار، فن و حرفه مورد علاقه خود را آزادانه انتخاب و شغل خود قرار دهد و هر کالایی که بخواهد وارد یا صادر کند و هیچ گونه منعی برای او نیست، نه گمرکی در بین است و نه عوارضی، نه شرط و شروط و قوانین دست و پا گیر و محدود کننده...
دفعات مشاهده: 5658 • تاریخ درج : یک شنبه 21 فروردین 1390  •
 بسم الله الرحمن الرحيم
آزادی
آزادی کسب و تجارت
هر فردی از افراد جامعه می تواند هر نوع کسب و کار، فن و حرفه مورد علاقه خود را آزادانه انتخاب و شغل خود قرار دهد و هر کالایی که بخواهد وارد یا صادر کند و هیچ گونه منعی برای او نیست، نه گمرکی در بین است و نه عوارضی، نه شرط و شروط و قوانین دست و پا گیر و محدود کننده ای، مگر در مورد کالاهای حرام که اسلام اجازه خرید و فروش آن را نمی دهد. فن و حرفه، کسب و تجارت حرام مانند شراب فروشی، ساختن آلات قمار و کارخانه مشروب سازی و... همچنین به پیروان خود، معامله ای را که پای ربا در آن باشد اجازه نداده است؛ زیرا ربا خواری ربودن دسترنج دیگران است از طرفی کاسب حقّ احتکار و ذخیره کردن کالاهای خوراکی که مورد نیاز جامعه است را ندارد و اجازه غش و تقلّب در اجناس نیز به وی داده نشده است.
آزادی زرع و زراعت
هر مسلمانی می تواند از آب و آفتاب، هوا و زمین به اندازه توان خود استفاده کرده و به آنچه مورد علاقه او است و به هر مقداری که می خواهد کشت نماید. «من أحیی أرضاً میتة فهی له»، هر کس زمین بایری را زنده و آباد کند آن زمین در اختیار و ملک اوست. البته مسأله احیا مشروط است به این که سبب تضییع حقّ دیگران نگردد و آنچه زیان آور است از مخدّرات و غیره کشت ننماید، بنابراین در اسلام مسأله ای به نام «اصلاحات ارضی» به شکلی که امروزه شرق و غرب، کشورهای جهان سوّم را به آن مشغول کرده اند، وجود ندارد.
آزادی عمران و آبادانی
در اسلام هر شخصی می تواند زمین را به نحوی که می خواهد آباد کرده منزل، مغازه، کارخانه، مسجد، حسینیّه، مدرسه، بیمارستان و... بسازد، به شرط آنکه تجاوز به حقّ دیگران ننماید و از نظر اسلام هیچ گونه عوارضی نسبت به کارهای ساختمانی تعلّق نمی گیرد و دولت اسلامی حقّ دریافت حتّی یک ریال بابت زمین یا ساختمان و یا تحت عناوین دیگر را ندارد.(1)
آزادی صنعت و تولید
هر مسلمانی آزاد است و می تواند بدون هیچ شرطی هر نوع کالای صنعتی مورد نیاز جامعه را تولید نماید مگر تولید محرّمات مانند مشروب سازی، آلات قمار، آلات لهو و...
و همچنان هر مسلمانی آزاد است در انتخاب شغل و کار مانند شکار، ماهی گیری، استخراج معادن و تصرّف و به دست آوردن چیزهایی که حلال است و دولت اسلامی حقّ جلوگیری یا گرفتن عوارض و یا ایجاد موانع را ندارد.
آزادی اقامت و مسافرت 
رفت و آمد و انتخاب مکان و وطن به طوری که هر فرد در انتخاب آزادی دارد و سفر به هر کشور و منطقه ای نیز حقّ اوست و مسأله رنگ، زبان، قوم و نژاد هیچ گونه امتیازی نمی آورد و با وجود این آزادیها در اسلام، موضوع کارت شناسایی، شناسنامه، گذرنامه، دفترچه اقامت، روادید و... منتفی است همچنان که کشورهای اروپایی برای نفی اینگونه بدعتها از میان خود قدمهایی را برداشته اند.
آزادی فعالیّت های سیاسی و اجتماعی
به استثنای آنچه که اسلام حرام کرده که محرّمات بسیار کمی می باشد، هر گونه فعالیتی اعمّ از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مادامی که از حدود شرع فراتر نرود آزاد بوده و این حق، مخصوص گروه و یا طایفه خاصّی نیست بلکه همه مسلمانان با رعایت تقوای الهی می توانند از این آزادی خدادادی بهره مند شوند و احدی حقّ تعرّض به آنان را ندارد، بنابراین اسلام تجسّس را حرام کرده و اداره ای به این نام نداریم تا بخواهد برای خود شرعیّت تراشیده و مزاحم دیگران شود.
البته تجسّس و آگاهی از نقشه های دشمنان اسلام که مثلاً در خارج مرزها وجود دارد امری لازم و ضروری است. پس در اثر آزادی فعالیّت در اسلام، هر فرد یا گروهی از آزادی کامل بیان، قلم، تشکیل احزاب، جمعیّت ها و انجمن ها، جمع آوری کمکهای نقدی، تهیّه و تأسیس روزنامه، مجلّه، ایستگاه رادیو و تلویزیون و... بهره مندخواهد بود.
همچنین مسائل دیگری از قبیل تجهیز و دفن میّت انسانها آزاد هستند و محتاج به جواز دفن، جواز نقل از شهری به شهر دیگر و... نیست، به این ترتیب دولت و مردم از شرّ این ادارات دست و پاگیر راحت شده و هزینه های بی مورد و حقوق کارمندان اضافی، صرف جهات عمرانی و پیشبرد فرهنگ و سلامت فکری و جسمی مردم خواهد شد.  
  
پی نوشت:
1. یکی از مبلّغین و خطبایی که به یک کشور غربی برای منبر دعوت شده بود نقل می نمود که در آن کشور با پیاده کردن گوشه ای از برنامه های اسلام در عمران و آبادانی، مسأله حادّ مسکن امری حل شده بود، شهرداریهای آن کشور، مهندسین عمران و آبادانی را به طور مرتب و شبانه روزی به کار گرفته و آنان زمینها را تقسیم و نقشه کشی کرده و آنچه نیاز هر قسمت و بخش از مدرسه، کتابخانه، تفریح گاه، ورزشگاه، درمانگاه، پارک و غیره بوده آن را در طرحها گنجانده و به شرکتهای ساخت و ساز تحویل می نمایند و آنان به طور قسطی و با سود عادلانه در اختیار متقاضیان قرار می دادند.
 
 
بیشتر بدانید :   • آزادی     • کسب     • اجتماع     • تجارت    
شما هم برای آزادی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای آزادی  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است