یک شنبه ششم خردادماه سال 1397 خورشیدی
ابراهيم بن سلمان بحرينی یکی از علمای بزرگ شيعه در قرن دهم هجری است زادگاه او در قطيف بحرين بوده و پس از طی مقدمات علوم عازم نجف شد سالها در عراق از حضور امثال شيخ جزائری و اعلام ديگر بهره مند بود و سپس در حوزه نجف برای هميشه استقرار یافت
دفعات مشاهده: 3854 • تاریخ درج : شنبه 7 اسفند 1389  •
ابراهيم بن سلمان بحرينی یکی از علمای بزرگ شيعه در قرن دهم هجری است زادگاه او در قطيف بحرين بوده و پس از طی مقدمات علوم عازم نجف شد سالها در عراق از حضور امثال شيخ جزائری و اعلام ديگر بهره مند بود و سپس در حوزه نجف برای هميشه استقرار یافت و به تحقيقات علمی و بحث و تدريس مشغول بود و خود به مقام استادی و اجتهاد نايل آمد و آثاری در تحقيقات فقهی خود مانند سراج وهاج، نفحات در شرح الفيه شهيد، کتاب هادی در شرح ارشاد علامه، تعيين الفرقه در راه شناخت فرقه ناجيه، شرح اسماء الحسنی، رساله نجفيه، رساله در ادعيه، اربعين نوادر الاخبار، ادعيه سعه رزق، قضا و دين، و رسائلی در فروع و احکام به رشته تحرير برد. بيننده عزيز: اين عالم ربانی در عين آنکه فقيهی مجتهد و مدرسی کامل بود مردی بسيار زاهد متقی و پرهيزکاری قانع و پر حوصله بود چون استادش شيخ جزائری بسيار متعبد و نسبت به مقام و حطام دنيا بی اعتنا بود با محقق ثانی پيش از آن که به ايران آيد آشنائی کامل داشت و از او اجازه روايت و درجه اجتهاد گرفت هر چند در اغلب فتاوی رأی او مخالف استاد بود. و از کتاب سراج وهاج و نفحات و رساله حرمت نماز جمعه او که بر رديه نظريات فقهی محقق نوشته شده اثبات اين امر به خوبی واضح است علامه شيخ یوسف بحرينی صاحب لوء لوء بحرين می نويسد: عالم ربانی مرحوم قطيفی در رأس علما و مدرسين حوزه نجف ساليان دراز به تدريس و ترويج و اقامه جماعت در حرم مطهر علوی عليهم السلام اشتغال داشت و تا آخر عمر در اين سمت باقی بود روزی طهماسب صفوی پس از زيارت حرمين (کربلا و نجف) مبالغی به عنوان جائزه به حضور شيخ فرستاد او قبول نکرد وگفت از گرفتن آن معذورم محقق ثانی که از اين موضوع با خبر شد در نجف به شيخ قطيفی گفت اين کارت اشتباه بوده (چرا جائزه سلطان را نگرفتی؟) محقق که با بی اعتنائی شيخ مواجه شد اضافه کرد که نه شما از امام مجتبی عليه السلام افضل تر هستی و نه شاه طهماسب از معاويه بدتر چه آنکه حضرتش جوائز و دراهم معاويه را قبول فرمود. شيخ در جواب محقق ضمن دلايلی مطالب او را رد کرد محقق سکوت نموده و قانع شد.
یوسف بحرين در لوء لوء می نويسد: روزی امام زمان عجل الله تعالی فرجه به منزل شيخ وارد شد و شيخ حضرت را شناخت به شيخ فرمود بگو بدانم در قرآن مجيد چه آيۀ در موعظه (و توجه دادن به مردم به ذات اقدس الهی) از همه آيات رساتر است شيخ فورا آيه إن الذين یلحدون فی آياتنا لا یخفون علينا ... را قرائت کرد حضرت فرمود راست گفتی ای شيخ و بلافاصله از نزد او خارج شد شيخ سراسيمه از جا برخاست و از اهل بيت خود پرسيد اين شخص بيرون رفت؟ جواب دادند کسی را نديديم که داخل یا خارج شود. (لوء لوء + روضات) تاريخی دقيقی از وفات شيخ به دست نمی آيد علی الظاهر در اواسط قرن دهم وفات نموده است قبر او در نجف اشرف مزار است. رحمة الله عليه.
 
بیشتر بدانید :   • نیکان     • علماء     • بزرگان     • قرن دهم     • قطیف     • روضات    
شما هم برای ابراهیم بن سلمان بحرینی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای ابراهیم بن سلمان بحرینی  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است