کد : 33835
تاریخ درج مقاله : پنج شنبه 5 مرداد 1396 
چرا زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها ثواب زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها را دارد؟
حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش نجمه خاتون بود که ......
 گروه : معارف اسلامي / اهل بیت علیهم السلام / نیکان،غیر علماء
چرا زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها ثواب زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها را دارد؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)
حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش نجمه خاتون بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می‌گفتند.
حضرت معصومه سلام الله علیها در 28 سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در قم رحلت کرد که امروز بارگاه ملکوتی و مرقد مطهرش همچون خورشیدی در قلب شهرستان قم می‌درخشد و همواره فیض بخش و نورافشان دلها و جان‌های تشنه معارف حقانی است.
آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوه‌ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها بود، همچنین در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والاداشت که امام هشتم برادر تنی آن حضرت او را که نامش فاطمه بود، «معصومه» خواند و فرمود: «من زار المعصومة بقم کمن زارنی»؛ کسی که حضرت معصومه(س را در قم زیارت کند مانند آن است که مرا زیارت کرده است.
مقام علمی و عرفانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
مقام علمی و عرفانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در مرحله ای است که در فرازی از زیارتنامه غیر معروف او می‌خوانیم: «السلام علیک یا فاطمه بنت موسی بن جعفر و حجته و امینه»؛ سلام بر تو ای فاطمه دختر موسی بن جعفر و حجت و امین از جانب موسی بن جعفر. و باز می‌خوانیم: «السلام علیک ایتها الطاهرة الحمیدة البرة الرشیدةالتقیة الرضیة المرضیة»؛ سلام بر تو ای بانو پسندیده نیک سرشت، ای بانوی رشد یافته، پاک طینت، پاک روش، شایسته و پسندیده.
بدین لحاظ و مقامات عالی معنوی آن بانوست که حضرت رضا علیه السلام در فرازی از زیارتنامه معروفش به ما آموخته که در کنار مرقدش خطاب به او بگوییم: «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنة فان لک عندالله شانا من الشان»؛ ای فاطمه! در بهشت از من شفاعت کن چرا که تو در پیشگاه خداوند دارای مقامی بس ارجمند و والا هستی.
امام صادق علیه السلام سال‌ها قبل از ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها در توصیف قم سخن گفته و آن مکان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آنگاه فرمود: به زودی بانویی از فرزندانم به سوی آن کوچ کند که نامش فاطمه دختر موسی بن جعفر است و با شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می شوند. خاندان عصمت پیامبر در انتظار آن بودند که این دختر ممتاز چشم به این جهان بگشاید تا قلب و روی آنان را به دیدار خود روشن و منور گرداند.
آغاز ماه ذیقعده برای حضرت رضا علیه السلام و دودمان نبوت و آل علی علیهم‌السلام پیام آور شادی مخصوص و پایان بخش انتظاری عمیق و شور آفرین بود زیرا حضرت نجمه فرزندی جز حضرت رضا علیه السلام نداشت و مدتها پس از حضرت رضا نیز دارای فرزندی نشده بود. از آنجا که سال ولادت حضرت رضا علیه السلام یعنی سال 148 هجری قمری و سال ولادت حضرت معصومه علیها سلام سال 173 و بین این دو ولادت بیست و پنج سال فاصله بود و از طرفی امام صادق علیه السلام ولادت چنان دختری را مژده داده بود، از این رو خاندان پیامبر بی‌صبرانه در انتظار طلوع خورشید وجود حضرت معصومه علیه السلام بودند.
این سؤال که پیامبر اسلام با آنکه چند فرزند دختر داشت چرا حضرت زهرا را بیشتر دوست می داشت و به او بیشتر اعتبار می داد. سؤالی است که درباره حضرت معصومه علیهاالسلام نیز صادق است که چرا حضرت موسی بن جعفر علیه السلام با داشتن دختران بسیار به حضرت معصومه علیها سلام توجه می کرد و در میان آنها این دختر به آن همه مقامات نائل شد.
پاسخش این است که در آیات قرآن و گفتار پیامبر و امامان به طور مکرر معیار، داشتن علم، تقوا و جهاد و سایر ارزش‌های والای انسانی است. براستی که حضرت معصومه علیه السلام همچون جده‌اش حضرت زهرا سلام الله علیها در معیارهای ارزشی اسلام یکه تاز عرصه ها و در علم و کمالات و قداست گوی سبقت را از دیگران ربوده بود. وی تافته‌ای ملکوتی و جدا بافته و ساختار وجودی او از دیگران ممتازبود.
همان گونه که پیامبر صلی الله علیه و آله در شأن حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: «فداها ابوها»؛ پدرش به فدایش باد. حضرت موسی بن جعفر علیه السلام نیز در شأن حضرت معصومه سلام الله علیها فرمود: «فداها ابوها».
حضرت معصومه سلام الله علیها همنام حضرت فاطمه زهراست دراین نام رازها نهفته است. یکی از رازها این بود که در علم و عمل از رقبای خود پیشی گرفته و دیگر این که از ورود شیعیان به آتش دوزخ جلوگیری می‌کند. همچنین از نظر کمالات علمی و عملی بی نظیر است دیگر این که گرچه مرقد مطهرش آشکار است و همانند مرقد مطهر حضرت زهرا سلام الله علیها مخفی نیست ولی مطابق مکاشفه‌ای که برای بعضی از اولیای خدا روى داده امام باقر یا امام صادق علیهم‌السلام فرمودند: کسی که مرقد حضرت معصومه علیها سلام را زیارت کند به همان مقصودی نائل خواهد شد که از زیارت قبر حضرت زهرا سلام الله علیها نایل می‌شود.
از دیگر مشابهت‌های حضرت معصومه سلام الله علیها به حضرت زهرا فداکاری ایشان در راه اثبات ولایت بود زیرا حضرت معصومه سلام الله علیها نیز آن چنان تلاش کرد که جان خود را فدا کرد و به شهادت رسید. یعنی حضرت معصومه سلام الله علیها نیز با کاروانی از حجاز به سوی خراسان برای دیدار چهره عظیم ولایتمداران عصر یعنی برادرش حضرت رضا علیه السلام حرکت کرده تا یار و یاور او باشد ولی در مسیر هنگامی که به سرزمین ساوه رسید دشمنان خاندان نبوت در یک جنگ نابرابر بستگان و برادرش را به شهادت رساندند و با ریختن زهر در غذایش او را مسموم ساختند که بیمار شد و به قم آمد و پس از شانزده روز سکونت در قم به شهادت رسید همان گونه که حضرت زهرا سلام‌الله علیها با استدلال‌های متین و استوار، حقانیت ولایت حضرت علی علیه السلام را تبیین می کرد، حضرت معصومه سلام الله علیها نیز چنین بود.